В 21 век – векът на високите технологии, доминират електронните цифрови канали за комуникация с потребителите. Дигиталният маркетинг играе основна роля и ще продължава да бъде ĸлючoв фактор в съврeменната бизнес сфера. Бизнесът трябва да насочи своите маркетингови кампании към мобилни устройства, тъй като те ще са определящата тенденция за 2022 година.
Какво е дигитален маркетинг
Дигиталният маркетинг е съвкупност от инструменти за комуникация с потребителя, които се осъществяват чрез специални дигитални канали, като: смартфони, компютри, таблети, телевизия, радио, цифрови екрани.
В допълнение дигиталният маркетинг също е внедрен в офлайн канали под формата на връзки към електронни ресурси и QR кодове.
Дигиталният маркетинг е персонализиран с представата за нуждите, предпочитанията и интересите на потенциалния клиент. Целият процес на изграждане на рекламна кампания в Интернет може да се представи в пет основни етапа:
- Определяне на целите на дигиталната рекламна кампания – увеличаване на продажбите и привличане на потребители, разработване на стратегия.
- Избор на каналите за разпространение на съобщението.
- Формулиране на комуникационното съобщение – представяне във формата, съответстваща на избраните канали.
- Стартиране на рекламна кампания.
- Редовно следене и анализиране на рекламната кампания, коригиране при необходимост.
Дигиталната реклама е подходяща в случай на предлагане на конкретен продукт на тясна целева аудитория. В противен случай съобщението няма да бъде достатъчно персонализирано и не постига желания ефект. Въпреки цялото разнообразие от канали за разпространение, дигиталният маркетинг трябва да привлича активни интернет потребители.
Предимства на дигиталния маркетинг:
- бърз растеж на осведомеността за марката;
- сравнително ниска цена;
- възможност за контрол и корекция;
- ненатрапчивост.
Видове и инструменти на дигиталния маркетинг
Има два вида дигитален маркетинг: разпространяван онлайн и офлайн, като всеки от видовете има свои инструменти за изпълнение.
Онлайн пространство:
- SEO оптимизация – 71% от търговците споделят, че органичното търсене играе роля за техния бизнес в Интернет (Content Marketing Institute);
- Контекстна реклама;
- Банер реклама;
- Таргетиране;
- Вирусна реклама;
- Имейл бюлетин;
- Push и Pop up (изскачащи) прозорци;
- Нативна реклама (статия, прессъобщение) – има 53% по-висока видимост от другите форми на дигитална реклама, което увеличава намерението за покупка с 18%;
- Реклама в мобилни приложения.
Офлайн пространство:
- QR кодове в различни източници с бонуси и подаръци;
- Телевизионна реклама;
- Радио реклама;
- СМС съобщения с информация за промоции и нови продукти – на смс човек реагира в рамките на 90 секунди, докато на имейл до 90 минути.
Най-ефективното решение е комбинирането на няколко инструмента едновременно, за да се достигне до възможно най-голямата аудитория.
Стратегия за дигитален маркетинг
Когато се прилага дигитален маркетинг за даден бизнес, е необходимо да се разработи стратегия. За улеснение представяме поетапен алгоритъм за компилирането му и пример.
- Разработете целите на вашата дигитална рекламна кампания. Те трябва да бъдат дигитализирани – представени под формата на конкретни числови стойности. Например, увеличете трафика на сайта с 40%.
- Определете целевата аудитория на рекламната кампания. Тя трябва да съответства на целевата аудитория на продукта, който популяризирате.
- Определете конкурентното предимство на продукта, който възнамерявате да популяризирате (или на компанията като цяло). Ще трябва да го представите в съобщение за комуникация.
- Изберете каналите за разпространение на комуникационното съобщение.
- Разработете комуникационното съобщение и неговия дизайн според избраните канали.
- Изчислете бюджета си и задайте крайни срокове.
- Помислете за показатели за измерване на ефективността за всеки канал.
- Контрол, анализ на резултатите и корекции при необходимост.
Пример: Представете си нов дигитален продукт – наръчник с бизнес идеи, който наскоро пуснахме в продажба и целим да информираме целевата аудитория чрез дигитален маркетинг. Цената на наръчника е 9.99 лева.
- Цел: да се предаде информация за нов продукт до 60% от целевата аудитория;
- Целева аудитория: посетители на нашия сайт, живеещи в България и извън страната, на възраст от 18 до 55 години, търсещи идеи за бизнес, ниво на доходи от 1200 лева на месец;
- Конкурентно предимство: Не само нови идеи за бизнес, но и такива които отличават с нещо повече от конкуренцията. Идеи, които работят не само по време на пандемия, но и след нея.
- Канали: контекстна реклама и имейл бюлетин;
- Комуникационно съобщение.
За контекстна реклама: Наръчникът „371 идеи за бизнес“ ще ви открехне нови хоризонти за прогрес и успех. Като бонус получавате безплатен чек лист за оценка на бизнес идея на цената за изготвяне на бизнес план.
За имейл бюлетини: „Добър ден! Радваме се да Ви информираме, че наръчникът „371 идеи за бизнес“ ще открехне пред Вас нови хоризонти за прогрес и успех – идеи, които работят не само по време на пандемия, но и след нея.“ След това трябва да предоставите информация от експерт за ползите от наръчника.
Бюджет и условия: 70 лева за 14 дни;
Индикатор за ефективност и контрол: честота на кликване (CTR) – показва колко потребители са кликнали върху връзката в рекламното съобщение.
Какво е дигитална агенция за маркетинг
В сравнение с конвенционалните рекламни агенции, услугите на всяка дигитална агенция се отличават с популяризиране на продукти в Интернет или използване на мрежата и високите технологии:
- Изработка и поддръжка на уеб сайт.
- Популяризиране в блогове, групи в социалните мрежи и други тематични платформи.
- Провеждане на рекламна кампания в Интернет.
- Провеждане на други събития с помощта на високи технологии и Интернет. Например провеждане на състезание в търговски център на базата на мобилно приложение.
Целта на дигиталната агенция е да пренесе потребителя от офлайн в онлайн пространството, за да увеличи продажбите през Интернет.