Когато стане дума за кибертероризъм, много малко хора могат да дадат точно определение на това понятие. Буквалното му значение е виртуална атака, основната цел на която е внушение на тревога и страх, с помощта на компютърни мрежи, свързани с Интернет.
В днешно време милиони хора стават жертва на кибертероризъм, както и стотици правителства, и организации. Затова се взeмат предпазни мерки, като се създават държавни служби, които да защитават правата на хората и личната им информация в интернет пространството.
Главната цел на кибертерористите е достъпването на лични, конфиденциални, чужди и трудно възстановими данни, с помощта на които се осъществява изнудване. Интернет атаките се структурират по следния начин: избор на цел, разучаване, откриване на уязвимост и експлоатирането ѝ.
Накрая – извършване на зловредните действия. Инструментите, които се използват най-често, са вируси (зловреден код), логически бомби, шпионски софтуери и други.
В социалните мрежи дебнат безброй скрити опасности, като голяма част от потребителите им не са запознати с тях. Интернет пространството е лесна мишена за наблюдаване и събиране на лична информация, крадене на самоличност, както и проводник за разпространяване на радикални идеи, клевети и омраза.
Според доклад от проучване на нагласи и познания на младите хора за безопасност в Интернет, повечето от подрастващото поколение не знае как да се предпази от виртуалните атаки. Резултатите от доклада са вследствие от проведена анкета в университети и училища на хартиен вариант, както и в електронна форма.
Съветите, които трябва да спазват всички сърфиращи в Интернет, са доста прости, но оказват голяма ефикасност върху съхранението на личните им данни, като ги предпазват от различни атаки.
Един от най-важните и ефикасни методи за защита е честата смяна на паролите, които използваме за нашите акаунти. Както и да не ги споделяме с никого. Използването на различни пароли в съответните уеб платформи също е ефикасно средство за сигурност.
Вирусите, които доста рядко могат да бъдат засечени от антивирусните програми, често се появяват чрез съмнителни писма. Затова не отваряйте писма, които не очаквате и нямат адекватна тема, с безименни обръщения, както и с непознат за вас имейл адрес.
Често кибер атаките не са с цел уронване на достойнството, а с придобиване на материални облаги, най-често финансови. Лесен начин за печелене на пари и почти непроследим.
Фишингът е един от ефективните методи за събиране на информация относно кредитни карти и други разплащателни средства. Затова оперирайте единствено с проверени финансови платформи, контролирайте редовно състоянието на сметките си и използвайте виртуални карти за интернет разплащания.
Основни съвети, които може да получите, както и да предадете на вашите деца, роднини и познати:
- Не предоставяйте лични данни на непознати, както и не споделяйте прекалено много информация за себе си в социалните мрежи.
- Ограничавайте видимостта на снимките, които споделяте с хората в интернет пространството.
- Задавайте им настройки за достъпност в кръга на вашите приятели.
- Не кореспондирайте с хора, които не познавате.
- При най–малка подозрителност за злоупотреба с вашите данни, самите вас или дори с вашите познати, подайте сигнал до съответните органи и не спестявайте важна информация, която може да се окаже от съществено значение.
- Ограничете до минимум Internet Explorer. Не е актуализиран и много уязвим. Вместо това използвайте Chrome, Edge или Firefox.
- Избягвайте уеб сайтовете, които не са защитени.
- Поставяйте родителски контрол, като избирате сами сайтовете, които вашите деца да посещават.
- Предразполагайте ги да споделят с вас събитията от ежедневието си и това, което им се случва в интернет пространството.
Тези прости правила биха могли да предпазят вас, вашите деца и познатите ви от неприятни последици от кибер атаки. Запознайте се със съответните органи за защита от кибертероризъм. Внимавайте какво и с кого споделяте.
«Независимо дали срещу вас се провежда кибер атака извън България, Националният център за действие при инциденти в информационната сигурност (CERT Bulgaria) е институцията, която може да подаде сигнал към аналогичния център за сигурност в страната, от която се провежда атаката, а съответният CERT в тази страна може да задейства нейните правоохранителни служби.» CIO България